Blad polaczenia z baza danych: SQLSTATE[HY000]: General error: 1925 Query cache is globally disabled and you can't enable it only for this session Opalenica - Miasto i Gmina – Znane Osoby Związane z Ziemią Opalenickiej
Logo: Opalenica
 • Dziś jest: Czwartek, 21 Czerwca 2018
 • Aktualna pogoda:   °C
 • Imieniny: Alicji i Alojzego

Znane Osoby Związane z Ziemią Opalenickiej

Znani

Ireneusz Wierzejewski - Urodził się 23 marca 1881 roku w wielodzietnej rodzinie nadleśniczego Władysława i Marii z Mojzykiewiczów. W 1903 roku rozpoczął studia medyczne, które ukończył 14.IV.1908 roku zdając egzamin państwowy w Monachium. W 1910 roku doktoryzował się na Uniwersytecie w Lipsku. Od 1911 roku na stałe osiadł w Poznaniu, gdzie czynnie uczestniczył w budowie i organizacji Poznańskiego Zakładu Ortopedycznego im. Gąsiorowskich, w którym został jego dyrektorem i lekarzem naczelnym. Po I wojnie światowej założył w Poznaniu Towarzystwo Polskiego Czerwonego Krzyża. Brał udział w wojnie Polsko – Bolszewickiej. W 1922 roku habilitował się, był pierwszym profesorem zajmującym się ortopedią w Polsce. Z jego inicjatywy w 1928 roku powstało Polskie Towarzystwo Ortopedów, którego został pierwszym przewodniczącym. Opublikował ponad 30 prac. W 1928 roku został wybrany do senatu RP z ramienia Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Zmarł w Warszawie 8 marca 1930, od 1962 roku spoczywa na Cmentarzu Zasłużonych na wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu. Dwukrotnie odznaczony Krzyżem walecznych  i pośmiertnie Krzyżem Niepodległości.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ANDRZEJ NIEGOLEWSKI WŁADYSŁAW NIEGOLEWSKIRodzina Niegolewskich - nieprzerwanie od 1389 do 1939 roku Niegolewo stanowiło własność rodu Niegolewskich herbu Grzymała, zasłużonego w wojnach napoleońskich, w powstaniu listopadowym i styczniowym. Najbardziej znany jest pułkownik Andrzej Marcin Niegolewski (1787 – 1857) – oficer szwoleżerów, który za udział w słynnej szarży pod Somosierrą otrzymał od Napoleona order Legii Honorowej. Walczył w powstaniu listopadowym za co został uwięziony. Utworzył pierwszy w Wielkoposce ordynację – minorat, majątek dziedziczył najmłodszy syn właściciela. W 1874 r. powstał w parku obelisk na pamiątkę uczestników tej bitwy, został on zniszczony w czasie II Wojny Światowej przez hitlerowców.
Szczątki Andrzeja Niegolewskiego spoczywają w Krypcie zasłużonych w poznańskim kościele św. Wojciecha.
W rodzinie Niegolewskich było jeszcze wiele innych zasłużonych postaci między innymi: Stanisław Niegolewski – działacz społeczny, uczestnik powstania wielkopolskiego. Jego żona Wanda była członkiem Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Felicjan uczestnik konfederacji barskiej i insurekcji kościuszkowskiej.
 
 
 
 
GEN. KAZIMIERZ SOSNKOWSKIGen. Kazimierz Sosnkowski - w latach 1920/24 minister spraw wojskowych, potem inspektor armii, a w latach 1943/44 naczelny wódz Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po I wojnie światowej generał nabył rezydencję Eichenhorst - gniazdo dębów w Porażynie. Pałac-willa zaprojektowana przez Hermanna von  der Hude i Juliusa Hennicke charakteryzuje się zgrabnymi proporcjami, ceglanymi scianami z tynkowanymi detalami oraz mocno wysuniętymi okapami. Budynek został przebudowany w roku 1900  i latach 1939 -1945. Wtedy to portyk kolumnowy zastąpiono półkolistym gankiem. po lewej stronie od pałacu znajduje się dawna masztalarnia, natomiast w odległości około 500 metrów  od głównych zabudowań na niewielkim wzniesieniu znajduje się ośmioboczna kaplica , zbudowana w 1928 roku jako mauzoleum Sosnkowskich. 
 
 
 
 
 
 
 
JAN SOKOŁOWSKIJan Sokołowski - urodzony w Dakowach Mokrych wybitny ornitolog, pedagog i działacza ochrony przyrody, profesor Uniwersytetu Poznańskiego. Był również twórcą Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu. Profesor Jan Sokołowski czynnie propagował ochronę ptaków, m.in. projektował i wieszał budki lęgowe, a także pisał liczne książki, artykuły i broszury popularyzujące wiedzę przyrodniczą.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
JÓZEF KARGEJózef Karge -  urodzony we wsi Terespotockie w rodzinie chłopskiej, szkołę elementarną skończył w rodzinnej miejscowości, kontynuował naukę w gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Co do dalszych losów związanych z jego edukacja brak jednoznacznych informacji. Następnie służył w Pruskiej Armii, z której zdezerterował w roku 1849. Ujęty zbiegł z więzienia w Poczdamie. Po ucieczce, której droga wiodła przez Holandię i Anglie dotarł do Stanów  Zjednoczonych. Do wybuchu wojny secesyjnej oddał się pracy nauczyciela – zakładając prywatną szkołę. W 1856 roku Józef Karge uzyskał obywatelstwo amerykańskie. W 1861 roku Karge zgłosił się do armii, dostał etat podpułkownika w 1 pułku kawalerii stanu New Jersey. W trakcie walk został dwukrotnie ranny. Za dokonania na polu walki uzyskał 13 marca 1865 roku nominacje generalską wraz z dyplomem „za dzielną i chwalebną służbę”. Po zakończeniu służby Józef Karge za namową  swojego znajomego objął Katedrę Języków i Literatur Europejskich na Uczelni w Princeton. Doczekał się dwójki dzieci: synów Władysława i Romualda. Zmarł 27 grudnia 1892 r. , został pochowany na cmentarzu w Princeton.
 
 
 
 
 
KAZIMIERZ RACZYŃSKIKazimierz Raczyński - urodzony 1739 roku w wojnowicach, uczestniczył w elekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego jako marszałek konfederacji wielkopolskiej. W latach 1775 – 1791 pełnił funkcję starosty generalnego Wielkopolski. W 1783 roku otrzymał godność marszałka nadwornego koronnego. Stał na czele Departamentu Policji będąc członkiem Rady Nieustającej. W latach 1768 – 1774 wzniósł nową rezydencje rodu w Rogalinie, utrzymywana kolekcja 20 000 tomów dała początek późniejszej Bibliotece Raczyńskich. Zmarł 25 listopada 1824 roku w Warszawie, pochowany w Woźnikach, po czym przewieziony do grobów rodzinnych w Rogalinie.
Bernard Chrzanowski - urodzony w Wojnowicach 27.VIII. 1861 r. w rodzinie szlacheckiej uczestnika powstania styczniowego. Ukończył studia historyczne w Krakowie i prawnicze w Berlinie. Od 1900 roku był członkiem Ligi Narodowej. W latach 1901–1910 pełnił mandat deputowanego do parlamentu Rzeszy. Występował przeciwko polityce germanizacyjnej rządu. Od 1899 należał do tajnej Ligi Narodowej w Poznaniu, w ramach jej sekcji kulturalnej kierował akcją wydawania książeczek, obrazów historycznych, śpiewników i elementarzy. Przy poznańskim Bazarze zorganizował w 1898 stałe Wykłady Ludowe im. Mickiewicza, kontynuowane później przez Towarzystwo Czytelni Ludowych. W latach 1909–1919 kierował Towarzystwem Demokratyczno-Narodowym w Poznaniu. W 1913 włączył się w prace kierowanej przez Ludwika Mycielskiego Rady Narodowej, koordynującej działalność polską w zaborze pruskim; kładł nacisk na aktywizację działań Rady na tzw. kresach zaboru - Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Śląsku, jako na najbardziej zagrożonych germanizacją.
W 1919 został mianowany podsekretarzem stanu w Ministerstwie b. Dzielnicy Pruskiej. Był członkiem Obywatelskiego Komitetu Wykonawczego Obrony Państwa w 1920 roku. W latach 1922–1928 pełnił funkcję kuratora Okręgu Szkolnego Poznańskiego. W 1935 został mianowany senatorem RP. W 1935 został odznaczony Złotym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury.  Zmarł na wskutek choroby 12.XII. 1944 roku w Królewskiej Górze. Jego szczątki zgodnie z wolą spoczęły na cmentarzu oksywskim w Gdyni.
 
 
 
KAZIMIERZ ZENKTELERKazimierz Zenkteler - urodzony w Wojnowicach 24 stycznia 1884 w rodzinie kupca. Gimnazjum ukończył w Poznaniu, po który został powołany do armii pruskiej. Po tym okresie osiadł w Buku gdzie zajął się kupiectwem. Powołany do wojska w czasie I wojny światowej został ciężko ranny we Francji w walkach pod górą Kemmel. Na wskutek odniesionych ran z orzeczeniem inwalidztwa zwolniony ze służby. Po powrocie do Buku aktywnie włączył się w działalność niepodległościową. Dowódca frontu zachodniego Powstania Wielkopolskiego stał się legendą za życia - zasłynął akcją zerwania torów na strategicznej linii z Berlina do Poznania, co uniemożliwiło Niemcom przesłanie posiłków w celu zduszenia powstania w zarodku. Walczył nie tylko w Powstaniu Wielkopolskim 1918/19, ale także podczas wojny polsko-bolszewickiej (1919-1921) oraz w III powstaniu śląskim (1921). Wielokrotnie wyróżniany, m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari za sprawność i umiejętne dowodzenie na polu bitwy. W 1921 roku przeniesiony do rezerwy, osiadł na gospodarstwie w Mieściskach . W czasie II wojny światowej deportowany do Generalnego Gubernatorstwa. Ostatnie lata swojego życia spędził w Jędrzejowie na Kielecczyźnie, zmarł 22 stycznia 1955 roku.
 • Baner: Baner 1 przekierowanie na BIP Opalenica
 • Baner: Przetargi
 • Baner: Baner przekierowanie na BOM Opalenica
 • Baner: sip
 • Baner: Gospodarka śmieciowa
 • Baner: Wyłączenia prądu
 • Baner: fundusze
 • Baner: pomoc prawna
 • Baner: Nordic Walking
 • Baner: opalenica.innowa.eu